Zdrowie

Skolioza – co to jest?

Skolioza jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa, które występuje najczęściej podczas zrywu wzrostu tuż przed okresem dojrzewania. Podczas gdy skolioza może być spowodowana przez warunki takie jak porażenie mózgowe i dystrofia mięśniowa, przyczyna większości skolioz jest nieznana. Około 3% młodzieży ma skoliozę.

Większość przypadków skolioz są łagodne, ale niektóre deformacje kręgosłupa stają się coraz poważniejsze wraz z rozwojem dzieci. Poważne skolioze mogą być unieszkodliwione. Szczególnie ciężka krzywa kręgosłupa może zmniejszyć ilość miejsca w klatce piersiowej, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie płuc.

Dzieci z łagodnymi skoliozami są ściśle monitorowane, zwykle za pomocą promieni rentgenowskich, aby sprawdzić, czy krzywa się pogarsza. W wielu przypadkach leczenie nie jest konieczne. Niektóre dzieci będą musiały nosić aparat ortopedyczny, aby zapobiec pogorszeniu się krzywej. Inne mogą potrzebować operacji, aby zapobiec zaostrzeniu się skoliozy i wyprostować ciężkie przypadki skolioz.

Objawy
Oznaki i objawy skolioz mogą obejmować:

Nierówne ramiona
Jedna łopatka, która wydaje się bardziej widoczna niż druga
Nierówna talia
Jedno biodro wyżej niż drugie
Jeśli krzywa skoliozy pogarsza się, kręgosłup również będzie się obracał lub skręcał, oprócz zakrzywienia na boki. Powoduje to, że że żebra po jednej stronie ciała wystają dalej niż po drugiej stronie.

Kiedy spotkać się z lekarzem
Jeśli zauważysz u dziecka oznaki lub objawy skoliozy, idź do lekarza. Łagodne krzywe mogą jednak rozwijać się bez wiedzy rodzica lub dziecka, ponieważ pojawiają się one stopniowo i zazwyczaj nie powodują bólu. Czasami to nauczyciele, przyjaciele i koledzy z drużyny sportowej jako pierwsi zauważają skoliozę u dziecka.

Przyczyna
Lekarze nie wiedzą, co jest przyczyną najczęstszego rodzaju skolioz – choć wydaje się, że są to czynniki dziedziczne, ponieważ zaburzenie to ma tendencję do występowania w rodzinach. Mniej powszechne rodzaje skolioz mogą być spowodowane:

Warunki nerwowo-mięśniowe, takie jak porażenie mózgowe lub dystrofia mięśniowa
Wady wrodzone wpływające na rozwój kości kręgosłupa
Urazy lub infekcje kręgosłupa
Czynniki ryzyka
Do czynników ryzyka rozwoju najczęstszego rodzaju skolioz należą:

Wiek. Oznaki i objawy zaczynają się zazwyczaj podczas zrywu wzrostu, który następuje tuż przed okresem dojrzewania.
Seks. Chociaż zarówno chłopcy jak i dziewczęta rozwijają łagodne skoliozę w mniej więcej tym samym tempie, dziewczęta mają znacznie większe ryzyko pogorszenia krzywej i wymagają leczenia.
Historia rodzinna. Skolioza może występować w rodzinach, ale większość dzieci ze skoliozą nie ma rodzinnej historii choroby.
Powikłania
Podczas gdy większość osób ze skoliozą ma łagodną postać choroby, skolioza może czasami powodować komplikacje, w tym:

Uszkodzenia płuc i serca. W ciężkich skoliozach, klatka piersiowa może uciskać na płuca i serce, utrudniając oddychanie i pompując serce.
Problemy z plecami. Dorośli, którzy mieli skoliozę jako dzieci, są bardziej narażeni na przewlekłe bóle pleców niż osoby z populacji ogólnej.
Wygląd. W miarę pogłębiania się skoliozy, może ona powodować bardziej zauważalne zmiany – w tym nierówne biodra i ramiona, widoczne żebra oraz przesunięcie talii i tułowia na bok. Osoby ze skoliozą często stają się samoświadome swojego wyglądu.