Mama i dziecko

Poradnik mamy – jak dziecko powinno poprawnie siadać ?

Wielu rodziców słyszało wyrażenie „W siedzeniu” i że „złe” jest dla ich dziecka siedzenie w ten sposób. Jednak wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z powodu zniechęcenia dzieci do siedzenia w tej pozycji.

Przede wszystkim – co to jest „W siedzeniu”?

W siedzeniu jest wtedy, gdy dziecko siedzi na swoim tyłku ze zgiętymi kolanami i odwróconymi nogami od ciała. Jeżeli miałoby się patrzeć na dziecko z góry głowy, jego nogi będą miały kształt litery „W”. Ich kolana i uda mogą się dotykać razem lub być rozłożone.

Dla wielu dzieci jest to preferowana lub wygodna pozycja, a one siedzą w ten sposób, nawet o tym nie myśląc. Często zdarza się, że dzieci, które siedzą w tej pozycji, robią to, aby nadrobić słabości, które mogą mieć w biodrach i tułowiu. Dodatkowa stabilność tej pozycji pozwala im bawić się zabawkami w wyprostowanej pozycji siedzącej bez obawy o przewrócenie się.

Bardzo często zdarza się (i jest to normalne), że podczas zabawy na podłodze dzieci wchodzą i wychodzą z tej pozycji. Problemy z tą pozycją pojawiają się, gdy dziecko siedzi w ten sposób przez dłuższy okres czasu. Jednak jako rodzic ważne jest, aby rozpoznać, kiedy dziecko siedzi w pozycji „W” i skorygować ją z następujących powodów.

Siedzenie w pozycji „W” zwiększa ryzyko, że mięśnie bioder i nóg dziecka staną się krótkie i napięte – może to mieć negatywny wpływ na ich koordynację, równowagę i rozwój motoryki brutto w trakcie siedzenia.
W siedzenie może zwiększyć ryzyko zwichnięcia stawu biodrowego u dziecka – zwłaszcza u osób, które mają już dysplazję stawu biodrowego (która może nie być formalnie zdiagnozowana).
Podczas siedzenia w pozycji W, dzieci nie są w stanie obrócić górnej części ciała
Utrudnia dziecku sięganie po ciało i wykonywanie zadań wymagających użycia obu rąk lub krzyżowania rąk z jednej strony na drugą.
Wpłynie to później na ich zdolność do pisania i wykonywania innych ważnych w szkole czynności przy stole.
W Siedzenie utrudnia rozwój preferencji ręki
Dziecko może używać przedmiotów tylko po prawej stronie ciała prawą ręką, a tych po lewej stronie ciała lewą ręką – może to prowadzić do problemów z koordynacją w późniejszym życiu.
W siedzenie utrudnia dziecku przesunięcie ciężaru z jednej strony ciała na drugą
Zdolność do przenoszenia ciężaru z jednej strony ciała na drugą jest szczególnie ważna w balansie na stojąco oraz przy rozwijaniu zdolności do biegania i skakania.
W siedzenie nie pozwala dziecku na rozwój silnych mięśni tułowia
W tej pozycji mięśnie tułowia dziecka nie muszą pracować tak ciężko, aby utrzymać je w pozycji wyprostowanej – zamiast tego polegają na szerokiej podstawie podparcia nóg i struktur stawowych, aby utrzymać je w pozycji wyprostowanej.
Jeśli widzisz swoje dziecko W Siedzące, zamiast po prostu powiedzieć „Nie siadaj tak!”, dobrze jest, abyś zasugerował im inne sposoby siedzenia, takie jak:

Długie siedzenie
Siedziba boczna
Criss-Cross lub Tailor sitting
Siedząc na małej ławce

Te pozycje lepiej pozwalają dziecku na używanie obu rąk jednocześnie po obu stronach ciała. Ponadto te pozycje siedzące pomagają w łatwiejszym przesuwaniu ciężaru z boku na bok, a także zachęcają dziecko do wykorzystania mięśni pleców i brzucha do utrzymania prawidłowej pozycji siedzącej. Na początku Twoje dziecko może być oporne na korektę, gdy prosisz je, aby nie siadało w pozycji W. Ważne jest jednak, abyś konsekwentnie dokonywał tej korekty, gdy widzisz swoje dziecko siedzące w takiej pozycji, ponieważ może to w znaczący sposób wpłynąć na jego wzrost i rozwój.

W każdej chwili możesz zadać terapeucie fizycznemu lub zawodowemu swojemu dziecku wszelkie pytania dotyczące siedzenia w pozycji „W”! Mogą one pomóc w wymyśleniu różnych sposobów zachęcenia dziecka do siedzenia w różnych pozycjach i różnych czynności, które mogą sprawiać mu przyjemność podczas siedzenia w tych pozycjach.