Podróże

Madryt – co zwiedzić ?

Pełen energii i pełen atrakcji kulturalnych Madryt jest nowoczesną metropolią, która oferuje smak prawdziwej Hiszpanii. Szerokie aleje są zatłoczone ruchem ulicznym, ale piękne parki przełamują urbanistyczny rozmach. Madryt nie ma ani tradycyjnego uroku Andaluzji, ani piękna Barcelony, lecz oferuje ekscytującą atmosferę.

Miasto jest stale tętniące życiem i jest tu tak wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia, że turyści będą rozpieszczani do wyboru. Światowej klasy Muzeum Prado prezentuje nieskończoną ilość arcydzieł stworzonych w Złotym Wieku Hiszpanii, a XVIII-wieczny Pałac Królewski rywalizuje ze wspaniałym Château de Versailles. Oszczędzaj energię na wieczór, kiedy miasto naprawdę ożywa. Madrileños kochają wychodzić na miasto, a paseo por la noche (wieczorny spacer) jest cenionym rytuałem. Jeśli to możliwe, unikaj odwiedzania w okresie letnim, kiedy upał jest uciążliwy. Wiosna lub jesień to najlepszy czas, aby docenić Madryt.

Muzeum Prado

Muzeum Prado, prawdziwie światowej klasy muzeum, posiada kolekcję ponad 5.000 obrazów, która rywalizuje z kolekcją Luwru w Paryżu. Obrazy hiszpańskie od XII wieku do początku XIX wieku stanowią większość kolekcji, a wiele z nich to słynne dzieła sztuki. Asortyment obrazów Francisco de Goya obejmuje niezwykłe 140 dzieł. Kolekcja obejmuje również obrazy włoskie, flamandzkie, francuskie, brytyjskie i niemieckie, a także neoklasyczne rzeźby włoskie.

Muzeum Prado prezentuje około 2300 dzieł z kolekcji w ponad 100 salach na trzech piętrach. Próba obejrzenia tego wszystkiego podczas jednej wizyty może być zniechęcająca, ale można skupić się na konkretnej trasie zwiedzania dzieł sztuki. Prado proponuje „trasy” (samodzielne zwiedzanie) konkretnych dzieł. Szlaki te prezentują najbardziej znane dzieła z kolekcji, w tym słynny obraz Prado, Las Meninas. Ten wspaniały obraz hiszpańskiej rodziny królewskiej Felipe IV został stworzony przez Velázqueza w 1656 roku. Wśród 50 największych arcydzieł muzeum znajdują się również: Zwiastowanie Fra Angelico, Chrystus obmywający stopy uczniom Tintoretto, Zejście z krzyża Rogiera van der Weydena, Sen Jakuba José de Ribera, Trzeci Maj Goi, Niepokalane Poczęcie Murillo, Autoportret Dürera, Adoracja pasterzy El Greco, Parnassus Poussina i Ogród ziemskich rozkoszy Bosch.

Zwiedzający mogą również skorzystać z audioprzewodnika muzeum (za niewielką opłatą), który obejmuje zwiedzanie 50 arcydzieł. Miłośnicy sztuki diehardowskiej mogą wybrać pełną wersję audio-przewodnika, która obejmuje 250 dzieł. Turyści docenią również muzealny sklepik z pamiątkami oraz kawiarnię z przyjemnym tarasem zewnętrznym. We współpracy z Muzeum Prado, w kościele San Jerónimo el Real za muzeum znajduje się godna uwagi kolekcja XVII-wiecznych hiszpańskich obrazów religijnych.

Wykorzystaj jak najlepiej swój czas na Prado, dołączając do linii Skip the Line: Wycieczka do Muzeum Prado w Madrycie, unikając długich linii i udając się bezpośrednio do najważniejszych dzieł sztuki. Podczas 90-minutowej wycieczki, przewodnik, ekspert w dziedzinie sztuki, nie tylko wskazuje najważniejsze dzieła z tej zapierającej dech w piersiach kolekcji, ale także odnosi się do ich historii, aby umieścić sztukę w kontekście.

Park Buen Retiro i Crystal Palace

Park Buen Retiro (Parque del Retiro) jest oazą spokoju w samym sercu Madrytu. Tuż za ruchliwymi uliczkami, ten bujny 120-hektarowy park oferuje ucieczkę od zgiełku miasta. Stworzony dla hrabiego księcia Olivaresa w XVII wieku, ten historyczny park ma elegancką atmosferę z pięknym krajobrazem i ścieżkami porośniętymi drzewami. Od głównego wejścia na Plaza de Independencia, zwiedzający docierają do basenu w centrum parku. Stamtąd ścieżki prowadzą do urokliwej Rosaleda (Ogród Różany) i do oficjalnego francuskiego Jardín de Don Cecilio. Palacio de Cristal (Pałac Kryształowy), wspaniałe miejsce z wdzięczną fontanną i basenem refleksyjnym, często mieści wystawy sztuki. Zwiedzający znajdą tu również inne ciekawe fontanny, takie jak Los Galápagos (Żółwie), El Ángel Caído (Upadły Anioł) i La Alcachofa (Karczoch).

Przyjemną zabawą dla mieszkańców jest siedzenie w jednej z parkowych kawiarni pod gołym niebem, wygrzewanie się w słońcu lub relaks w cieniu w zależności od pory roku. Dla gwiezdnych obserwatorów park posiada obserwatorium, które zostało wybudowane w 1790 roku.

Pałac Królewski i Ogrody

Ten okazały pałac jest hiszpańską wersją Wersalu, królewskiego dworu zaprojektowanego, aby zrobić wrażenie. Wznoszący się ponad stromym zboczem z widokiem na bujne ogrody, pałac zbudowany jest w całości z granitu i białego kamienia Colmenar. Pałac został oddany do użytku przez Filipa V w XVIII wieku. Na majestatycznej neoklasycznej fasadzie znajdują się jońskie kolumny i doryckie pilastry, oparte na rysunkach, które rzeźbiarz Bernini pierwotnie przeznaczył dla paryskiego Luwru. Na balustradzie znajdują się posągi królów hiszpańskich.

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą wnętrza są imponujące schody przy korytarzu wejściowym, z freskiem Triumfu Religii i Kościoła, który prowadzi na główne piętro. Apartamenty króla Karola III należą do pięknych pokoi w Pałacu Królewskim. Salon de Gasparini, arcydzieło stylu rokokowego, charakteryzuje się wdzięczną chinoiserie, misternie wzorzystą marmurową podłogą i starannie dobranymi jedwabnymi zawieszkami na ścianach. Salón del Trono (sala tronowa) jest ozdobiony freskami Tiepola, w tym Wielkim Księstwem Hiszpanii, jednym z jego najlepszych dzieł. Wciąż używana do ceremonii państwowych, sala tronowa jest ubrana w przepiękny czerwony aksamit i ozdobiona cennymi gobelinami, lustrami, meblami i żyrandolami. W całym pałacu ściany zdobią arcydzieła sztuki: obrazy Velázqueza, Goya, Rubensa, El Greco i Caravaggia oraz wykwintne flamandzkie i francuskie gobeliny. Miłośnicy historii będą chcieli odwiedzić pałacową Zbrojownię Królewską, w której znajduje się 3000 eksponatów pochodzących z XVI wieku. Za pałacem, i dobrym miejscem na spokojne spacery, znajdują się Ogrody Sabatini, legowiska i żywopłoty ułożone w geometrycznym stylu neoklasycznym, z fontannami, posągami i basenem.

Plaza Mayor

Ten elegancki XVII-wieczny plac został wybudowany za czasów Filipa III. Plac burmistrza był centrum życia handlowego i miejskiego, a także sceną uroczystych wydarzeń, takich jak proklamacja nowego króla i kanonizacja świętych. Plac służył również jako miejsce walk byków, dramatycznych przedstawień i turniejów rycerskich. Plac nabrał obecnego wyglądu po pożarze w 1790 roku, kiedy to zamknięto narożniki i zbudowano dziewięć łuków wejściowych, łącząc go z Calle de Toledo, Calle Mayor, Calle Postas i innymi.

Dziś Plaza Mayor jest nadal ważnym miejscem spotkań w Madrycie. Rozległy brukowany plac jest strefą dla pieszych, otoczoną przez kawiarnie na wolnym powietrzu i nastrojowe restauracje zacienione jego arkadami. Przechadzka tutaj lub siedzenie w jego kawiarniach jest jedną z najpopularniejszych rzeczy, jakie można robić w Madrycie nocą, zarówno dla turystów jak i dla Madrileños.