Podróże

Kuwejt – miejsce, które warto zobaczyć

Położone między Irakiem a Arabią Saudyjską, Kuwejt jest jednym z najmniej turystycznych krajów na świecie. Można tu spotkać wielu obcokrajowców, ale niewielu z nich przyjeżdża. Są to raczej menedżerowie Kuwejtu, lekarze, personel sklepów i pracownicy budowlani.

Przed wydobyciem ropy naftowej był to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, ale w ciągu ostatnich 70 lat kraj ten szybko się rozwijał. Dziś Kuwejt dorasta z najwspanialszymi ubraniami, najdroższymi samochodami i podróżuje do Europy przynajmniej raz w roku, ale ich miłość do własnych tradycji i do pustyni też pozostaje silna. Kuwejt jest miejscem, gdzie spotykają się nowoczesność i tradycja. To naprawdę fascynujące miejsce, które rośnie na Tobie im dłużej pozostaniesz.

Wieże Kuwejtu

Twoim pierwszym przystankiem będą Kuwejckie Wieże, słynny punkt orientacyjny Kuwejtu. Niedawno odnowione Kuwejckie Wieże są teraz ponownie otwarte dla publiczności. W głównej wieży znajduje się zarówno platforma widokowa, jak i restauracja (dla osób o większym budżecie). W jasny dzień można zobaczyć prawie cały kraj – a przynajmniej jego zamieszkałe części. Bo tak, taki właśnie jest mały Kuwejt.

Odwiedź Wielki Meczet

Dowiedz się więcej o głównej religii Kuwejtu, odwiedzając największy meczet w kraju (ukończony w latach 80.). Arabowie są ciepłymi i gościnnymi ludźmi, a ludzie prowadzący ten meczet nie są od tego wyjątkiem. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się prawie codziennie i są bezpłatne, wystarczy zadzwonić z wyprzedzeniem, aby potwierdzić. Imponujący i pięknie udekorowany budynek, jest obowiązkowy dla każdego gościa. Na zewnątrz jest zajęty i ciepły, ale tutaj od razu poczujesz, że możesz odpocząć. Bańka spokoju w tętniącym życiem mieście.

Wyspa Failaka

Popłynąć promem do Failaka, jednej z wysp Kuwejtu. Przed wojną w Zatoce Perskiej mieszkali tu ludzie, ale w czasie wojny wyspa była bezludna, a wielu budynków nigdy nie odbudowano. Obecnie jest to głównie duży, otwarty pomnik ku czci okropności wojny. Odwiedź zniszczone domy, szkoły i biura i zobacz, co wojna robi z krajem. Jeśli masz mało czasu i nadal chcesz poznać historię wojny w Zatoce Perskiej Al Qurain, Dom Męczenników jest imponującą alternatywą, do której nieco łatwiej jest dotrzeć.

Noc na pustyni

Żadna wizyta w Kuwejcie nie jest kompletna bez wizyty na pustyni. Pierwszy przystanek powinien być jednym z wielu stad wielbłądów. Pij mleko wielbłądzie, pieść małe wielbłądy (tylko wiosna!), a może nawet zaproś na przejażdżkę, jeśli masz szczęście. Następnie zostawcie stado za sobą i jedźcie dalej na pustynię. Zatrzymaj się na krótką przejażdżkę quadem, a następnie kontynuuj jazdę, aż na horyzoncie znikną wszystkie oznaki cywilizacji. Tutaj biwakujecie na noc. To tutaj możecie poczuć się naprawdę samotni na świecie. Doświadczyć ogromnej pustki i ciszy. Weźcie trochę mięsa i kilka (oczywiście bezalkoholowych) napojów, grillu i rozkoszujcie się nocą pod gwiazdami. Obowiązkowe słowo ostrzeżenia: nie rób tego bez przewodnika. Pustynia jest niebezpiecznym miejscem dla tych, którzy nie znają miejscowych warunków.

Idź na zakupy w centrum handlowym Avenues Mall

Jedno z największych centrów handlowych na Bliskim Wschodzie, Avenue jest czymś więcej niż tylko centrum handlowym. Kiedy temperatury w Kuwejcie osiągają 50 stopni w lecie, to tutaj ludzie chodzą na spacery, biegną i w ogóle się bawią. Spróbuj jednej z wielu kawiarni i restauracji i ciesz się ludźmi ze wszystkich ścieżek życia, które przechodzą. Zakupy są tu niemalże przemyślane, ale jest tu sklep na każdy budżet. Dla biedniejszych podróżnych zawsze znajdzie się tu lokalny H&M lub Forever21. Bogaty i sławny sklep w Dior lub Chanel. Nie spodziewajcie się jednak, że znajdziecie tu wiele lokalnych marek. IKEA i Starbucks rządzą światem, w tym Kuwejtem.