Dom i ogród

Jak wyczyścić dywan?

Jeśli w twoim domu jest dywan – plus dzieci lub zwierzęta domowe – to musisz wiedzieć, jak głęboko czyścić dywany bez użycia środka do czyszczenia parą. Ponieważ, spójrzmy prawdzie w oczy, błoto i poncz z czerwonych owoców nie są dobrym połączeniem, szczególnie jeśli chcesz, aby Twoje podłogi wyglądały na czyste.

Ale sztuczki związane z wiedzą, jak głęboko czyścić plamy z wykładzin niekoniecznie są powszechnie znane. Dlatego poprosiliśmy ekspertów, aby odpowiedzieli na jedno bardzo ważne pytanie, które ludzie często mają: w jaki sposób czyścić wykładzinę w najlepszy możliwy sposób?

Jak głęboko czyścić wykładzinę bez użycia środka do czyszczenia parą wodną?
Jennifer Rodriguez, szefowa działu higieny w Pro Housekeepers, wie coś lub dwa o głębokim czyszczeniu dywanu. Oferuje tę metodę, w której używa się odkurzacza oraz sody oczyszczającej lub mydła do naczyń.

Potrzebne są środki czyszczące: Soda oczyszczająca lub mydło do naczyń (alternatywnie, można użyć tego samego produktu, który jest używany w sprzątaniu parowym)

Potrzebne narzędzia: Stara szczoteczka do zębów, szczoteczka, czysta szmatka lub ręcznik i wiadro.

Oto kroki, jak czyścić wykładzinę bez użycia środka do czyszczenia parą:

Przygotuj wiadro z ciepłą wodą i preferowanym narzędziem do czyszczenia.
Odkurz cały obszar, który chcesz wyczyścić, aby pozbyć się brudu i kurzu.
Jeśli używasz sody oczyszczającej, posyp plamę aż do całkowitego pokrycia. Jeśli używasz mydła do naczyń, zmierz rozmiar plamy i użyj 1 łyżki stołowej na 6 do 8 cali plamy.
Zanurzamy ją dookoła, aż zobaczymy bąbelki.
Za pomocą starej szczoteczki, szczoteczki do zębów, szmatki lub ręcznika delikatnie wyszorować plamę ciepłą wodą.
Nie należy całkowicie namaczać podłogi, tylko sprawić, aby była ona wystarczająco mokra, aby zmyć brud/plamę.
Włączyć wentylatory lub otworzyć pobliskie okna, aby pozwolić dywanowi wyschnąć na powietrzu.
Po wyschnięciu ponownie odkurzyć.

Jak głęboko czyścić wykładzinę bez użycia maszyny?
Kupno lub wynajęcie maszyny do czyszczenia dywanu na parze nie jest jedynym sposobem na uzyskanie uporczywych plam. Jeśli masz bałagan do posprzątania, ale nie chcesz biegać do sklepu po maszynę do czyszczenia parą, na pewno możesz głęboko wyczyścić swój dywan bez użycia maszyny. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli masz odkurzacz, możesz wykonać tę pracę.

Blogerka DIY Ali Fields mówi, że kiedy musi pamiętać, jak głęboko czyścić dywan ręcznie, ufa mądrości swojej babci.

Potrzebne będą dwa narzędzia: szczotka o sztywnym włosiu (największa, jaką masz – guma działa najlepiej) i butelka z aerozolem.

Będziesz też potrzebował następujących narzędzi: szczotki o sztywnym włosiu (największa z nich działa najlepiej) i butelki z aerozolem:

Mieszaniny wody i detergentu
Trochę soli stołowej (sól morska, sól koszerna – to wszystko jest w porządku!)
Trochę sody oczyszczonej
Kilka starych szmat lub frotte ręczników. (Używając starej koszuli miałeś zamiar pozbyć się również dzieł).
Oto jak samemu głęboko oczyścić dywan:

Zacznij od wymieszania odrobiny mydła (1/8 łyżeczki, choć możesz tylko rzucić okiem) z wodą w butelce z rozpylaczem. Nie potrząsaj nią zbytnio, ale pozwól jej się wymieszać.
Posyp sodę do pieczenia i sól kuchenną na miejsce, które chcesz głęboko oczyścić; nie musisz go całkowicie przykrywać.
Spryskaj lekko tę samą powierzchnię wodą z mydłem. Pozwól jej usiąść na kilka minut.
Szczotkuj dywan w jednym kierunku. Spowoduje to nagromadzenie się włosów i resztek, które będziesz mogła łatwo zebrać.
Jeśli są jeszcze włosy/brudzenia, przesuń się o 90 stopni od pierwotnego kierunku i zacznij od nowa.
Wciśnij ręczniki do dywanu, pozwalając im nasączyć się wodą.
Po wyschnięciu obszaru, opróżnij mieszankę mydlaną z butelki z aerozolem, napełnij ją zwykłą wodą z kranu i delikatnie spryskaj dywan jeszcze raz.
Ponownie wciśnij ręczniki tekstylne do dywanu. Fields mówi, że jeśli ona czyści mały obszar, ona położy kilka ciężkich przedmiotów na wierzchu ściereczek i pozwolić im usiąść na chwilę.
Ta technika jest najlepsza do punktowego czyszczenia plam, ale jeśli masz wystarczająco dużą szczotkę, łatwo jest zrobić cały pokój.

Fields mówi, że ta metoda jest całkowicie bezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych. Ponadto, zamiast pachnieć jak ciężkie detergenty i moszcze (jak ma to miejsce w przypadku używania środka do czyszczenia dywanów), dywany będą pachnieć jak nic innego!

Jak głęboko czyścić dywany naturalnie
Chemikalia i środki czyszczące używane do głębokiego czyszczenia dywanu mogą być czasami zbyt silne dla osób, które mają wrażliwość na pewne składniki. Jeżeli ty chcesz unikać surowych chemikaliów, próbuje jeden te porady od Meg Roberts, prezesa Molly Maid do głębokiego czyszczenia dywanu naturalnie:

Ocet, mydło do mycia naczyń i woda. Wymieszaj jedną łyżkę stołową mydła do naczyń z jedną kwartą ciepłej wody, a następnie dodaj 1/4 łyżeczki białego octu. Jest to dobry środek czyszczący. Przed nałożeniem go na plamę należy sprawdzić roztwór na małym, niepozornym miejscu na dywanie.
Soda klubowa. Soda klubowa działa jako środek czyszczący, gdy jest posypywana na dywanie. Jest świetna do usuwania plam z krwi i wina. Nałożyć niewielką ilość sody na plamę, następnie za pomocą suchej szmatki lub papierowego ręcznika zmyć powierzchnię, aż plama zostanie podniesiona. Wcierać, a nie szorować włókna dywanu.
Często zabrudzenia lub resztki nie są wystarczająco głębokie, aby zagwarantować ich intensywne czyszczenie. W tych przypadkach, Dean Davies, profesjonalny technik czyszczenia dywanów i dywanów w Fantastic Services, oferuje tę odpowiedź jak głęboko czyścić plamy w twoim dywanie.

Wykładzinę można prać przy użyciu mieszaniny ciepłej wody i kilku kropli mydła w płynie, np. mydła kastylijskiego. To mydło jest odpowiednie, ponieważ jest nietoksyczne, a jednocześnie wystarczająco mocne, aby usunąć brud i inne zanieczyszczenia”, mówi. Używając czystej szmatki, szorować dywan roztworem, a następnie zmyć powierzchnię suchym ręcznikiem, aby wchłonąć jak najwięcej wody.

Jak głęboko czyścić wykładzinę ze śniegiem
Tak, w miesiącach zimowych możliwe jest sprzątanie ze śniegu. Jak się okazuje, lodowaty biały opad, który jest zmorą naszej egzystencji nadchodzi luty, jest właściwie jednym z najlepszych środków czyszczących natury.

Ten odkurzacz najlepiej sprawdza się na mniejszych dywanach, które są wykonane ręcznie lub z antycznej wełny, ale można również czyścić większe, cięższe dywaniki, jeśli ma się kilka pomocnych rąk. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, używaj suchego, sypkiego śniegu.

Oto jak w pięciu prostych krokach głęboko wyczyścić dywanik ze śniegu:

Zabierz dywanik na zewnątrz i potrząśnij nim, aby uwolnić jak najwięcej brudu. Pozwól mu usiąść na około 30 minut, aby zaaklimatyzował się do niższej temperatury.
Położyć trzy do pięciu cali śniegu na dywanik, używając miotły do równomiernego rozprowadzenia go na śniegu.
Ubić śniegowy dywan płaską stroną miotły. Amoniak znajdujący się w śniegu zareaguje z zimnym powietrzem, powodując zestalanie się brudu ukrytego głęboko w dywaniku.
Niech śnieg spoczywa na dywaniku przez 15 do 20 minut. Następnie odwróć go i powtórz kroki od 1 do 3 z drugiej strony.
Usuń jak najwięcej nadmiaru śniegu przed powieszeniem dywanu na 20 do 30 minut. Śnieg w końcu odparuje, nie pozostawiając dywanu mokrego.