Dom i ogród

Jak walczyć z komarami?

Komary to owady, które potrafią zepsuć nawet najprzyjemniejszy letni wieczór. W niektórych sezonach jest ich tak dużo, że wystarczy wyjść na moment przed dom, a już wokół człowieka lata kilkadziesiąt tych brzęczących krwiopijców. Zobaczmy, jak można z nimi skutecznie walczyć.

Repelenty czyli środki przeciw komarom

Jednym z prostszych sposobów walki z komarami jest stosowanie repelentów czyli środków odstraszających komary. Używa się ich poprzez rozpylenie ich na ubranie lub ciało, a składniki w nich zawarte mają nas chronić przed ugryzieniami. W ich składzie znajdziemy DEET w różnym stężeniu oraz różne olejki, których zapach odstrasza komary. Ich skuteczność jest różna, na niektórych działają doskonale, a inni nie zauważają żadnego efektu mimo spryskania się od stóp do głów.

Lampy owadobójcze

Do walki z komarami można używać również lamp owadobójczych. Przyciągają one komary emitowanym światłem i ciepłem, które ma temperaturę zbliżoną do ciała człowieka, a następnie porażają je prądem. Jest to metoda skuteczna, ale ograniczeniem jest zasięg działania lampy, który w zależności od modelu wynosi do kilku metrów. Jeśli mamy duży taras, to może okazać się, że lampa działa tylko na jednej jego części, a na drugiej stronie tarasu komary mogą nadal dręczyć biesiadników.

Lampiony i pochodnie przeciw komarom

W letni wieczór do ochrony przed komarami można wykorzystać również lampiony i pochodnie wykonane ze specjalnych wosków lub olejów. Paląc się uwalniają one substancje odstraszające komary i w ten sposób pozwalają nam spędzić wieczór na tarasie bez tych uciążliwych krwiopijców.

Oprysk przeciw komarom

Właściciele przydomowych ogrodów często sięgają również po preparat na komary, który nie tylko odstrasza komary, ale pozwala niszczyć ich populację i zapobiegać ich dalszemu namnażaniu. W sklepach dostępnych jest wiele produktów tego rodzaju, ale należy pamiętać, że to środki, które powinny być stosowane rozważnie. Mogą one bowiem niszczyć nie tylko komary, ale i inne owady, w tym np. pszczoły których populację powinniśmy chronić.

Rośliny odstraszające komary

Warto wiedzieć, że istnieją też naturalne sposoby odstraszania komarów, a należy do nich sadzenie roślin, których komary nie lubią. Należą do nich m.in. komarzyca czy kocimiętka, których obecność w ogrodzie pozwala skutecznie odstraszać te nieprzyjazne owady. Jest to metoda bardzo ekologiczna i z pewnością znajdzie uznanie u osób, którym na sercu leży stan naszej planety.