Dom i ogród

Dlaczego liście zmieniają kolor ?


Każdej jesieni bawimy się w piękno jesiennych kolorów. Mieszanka kolorów czerwonego, fioletowego, pomarańczowego i żółtego jest wynikiem procesów chemicznych, które zachodzą na drzewie w miarę zmiany pór roku z letniego na zimowy.

wizerunek liści. Wiosną i latem liście służą jako fabryki, w których produkowana jest większość żywności niezbędnej do wzrostu drzewa. Ten proces produkcji żywności odbywa się w liściach w licznych komórkach zawierających chlorofil, który nadaje liściowi zielony kolor. Ta niezwykła substancja chemiczna pochłania ze światła słonecznego energię, która jest wykorzystywana do przekształcenia dwutlenku węgla i wody w węglowodany, takie jak cukry i skrobia.

Wraz z zielonym pigmentem są żółte do pomarańczowych pigmenty, karoteny i pigmenty ksantofilu, które, na przykład, nadają pomarańczowy kolor marchwi. Przez większość roku kolory te są zamaskowane przez duże ilości zielonego barwnika.

Chlorofil rozpada się
Ale jesienią, ze względu na zmiany długości światła dziennego i zmiany temperatury, liście zatrzymują proces produkcji żywności. Chlorofil rozpada się, zielony kolor znika, a żółte do pomarańczowych stają się widoczne i dają liściom część ich jesiennej świetności.

W tym samym czasie mogą wystąpić inne zmiany chemiczne, które tworzą dodatkowe kolory poprzez rozwój czerwonych pigmentów antocyjanowych. Niektóre mieszanki dają czerwonawe i purpurowe kolory jesienne drzew, takich jak dogwoods i sumacs, podczas gdy inne dają klonowi cukrowemu jego brylantowy pomarańczowy.

Jesienne liście niektórych drzew mają tylko żółte kolory. Inne, jak wiele dębów, wykazują głównie barwy brązowe. Wszystkie te kolory wynikają z mieszania się w sezonie jesiennym różnych ilości pozostałości chlorofilu i innych pigmentów w liściu.

Inne zmiany mają miejsce
W miarę pojawiania się kolorów jesiennych, zachodzą inne zmiany. W miejscu, w którym łodyga liścia jest przymocowana do drzewa, powstaje specjalna warstwa komórek i stopniowo severs tkanki, które podtrzymują liść. W tym samym czasie drzewo uszczelnia odcięcie, tak że gdy liść zostaje ostatecznie zdmuchnięty przez wiatr lub spada z własnego ciężaru, pozostawia za sobą bliznę po liściu.

Obraz drzew zmieniających kolory jesieniąWiększość drzew szerokolistnych na północy zrzuca liście jesienią. Jednak martwe, brązowe liście dębów i kilku innych gatunków mogą pozostać na drzewie do czasu, aż wiosną znów zacznie rosnąć. Na południu, gdzie zimy są łagodne, niektóre drzewa liściaste są zimozielone, to znaczy liście pozostają na drzewach zimą i zachowują swój zielony kolor.

Tylko niektóre drzewa tracą liście
Większość drzew iglastych – sosny, świerki, jodły, świerki, cedry, itp. – są wiecznie zielone zarówno na północy jak i na południu. Liście iglaste lub łuskowate pozostają zielone lub zielonkawe przez cały rok, a pojedyncze liście mogą pozostać na nich od dwóch do czterech lub więcej lat.

Pogoda wpływa na intensywność koloru
Temperatura, światło i dopływ wody mają wpływ na stopień i czas trwania koloru spadku. Niskie temperatury powyżej zera sprzyjają tworzeniu się antocyjanów produkujących jasne czerwienie w klonach. Jednak wczesne przymrozki osłabiają jaskrawoczerwony kolor. Dni deszczowe i/lub zachmurzone mają tendencję do zwiększania intensywności kolorów jesiennych. Najlepszy czas na cieszenie się jesiennym kolorem to czysty, suchy i chłodny (nie zamarzający) dzień.

Ciesz się kolorem, występuje on tylko przez krótki okres każdej jesieni.