Zdrowie

Czym jest jaskra ?

Jaskra jest grupą schorzeń oczu, które uszkadzają nerw wzrokowy, którego zdrowie jest niezbędne dla dobrego widzenia. Uszkodzenie to jest często spowodowane anormalnie wysokim ciśnieniem w oku.

Jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty u osób powyżej 60 roku życia. Może ona wystąpić w każdym wieku, ale częściej występuje u osób starszych.

Wiele form jaskry nie ma żadnych znaków ostrzegawczych. Efekt jest tak stopniowy, że możesz nie zauważyć zmiany w widzeniu, dopóki stan ten nie będzie w zaawansowanym stadium.

Ponieważ wzrok strata z powodu jaskry nie może być odzyskana, ważne jest, aby mieć regularne badania wzroku, które zawierają pomiary twojego ciśnienia w oku, więc diagnoza może być zrobiona w swoich wczesnych stadiach i odpowiednio leczona. Jeżeli jaskra rozpoznaje się wcześnie, można spowolnić lub zapobiec utracie wzroku. Jeśli masz ten stan, zazwyczaj będziesz potrzebował leczenia przez resztę swojego życia.

Objawy
Objawy i symptomy jaskry różnią się w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Na przykład:

Jaskra z otwartym kątem
Niewyraźne martwe punkty na boku (peryferyjne) lub w centralnym polu widzenia, często w obu oczach.
Wizja tunelu w zaawansowanych fazach
Jaskra z ostrym zamknięciem kątowym
Poważny ból głowy
Ból oczu
Mdłości i wymioty
Rozmyte widzenie
Halki wokół świateł
Czerwoność oczu
Pozostawienie jaskry bez leczenia w końcu spowoduje ślepotę. Nawet przy leczeniu około 15 procent ludzi z jaskrą staje się ślepych w co najmniej jednym oku w ciągu 20 lat.

Kiedy zobaczyć się z lekarzem
Niezwłocznie udaj się na pogotowie ratunkowe lub do gabinetu okulisty (oftalmologa), jeśli doświadczysz niektórych objawów ostrej jaskry kątowo-zamkniętej, takich jak silny ból głowy, ból oczu i niewyraźne widzenie.

Przyczyny
Jaskra jest wynikiem uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ponieważ nerw ten stopniowo się pogarsza, w polu widzenia powstają martwe punkty. Z powodów, których lekarze nie do końca rozumieją, to uszkodzenie nerwu jest zazwyczaj związane ze zwiększonym ciśnieniem w oku.

Podwyższone ciśnienie w oku spowodowane jest gromadzeniem się płynu (humor wodny), który przepływa przez wnętrze oka. Ten wewnętrzny fluid normalnie drenuje out przez tkanki dzwoniący trabecular meshwork przy kątem gdzie irys i rogówka spotykają. Gdy fluid nadprodukuje lub system drenażowy no pracuje właściwie, fluid no może płynąć out przy swój normalnym tempem i oko naciskiem wzrasta.

Jaskra ma tendencję do występowania w rodzinach. U niektórych osób naukowcy zidentyfikowali geny związane z wysokim ciśnieniem w oku i uszkodzeniami nerwów wzrokowych.

Typy jaskry obejmują:

Jaskra z otwartym kątem
Jaskra o otwartym kącie nachylenia jest najczęstszą postacią tej choroby. Kąt drenażu utworzony przez rogówkę i tęczówkę pozostaje otwarty, ale oczodoły są częściowo zablokowane. Powoduje to stopniowy wzrost ciśnienia w oku. Ciśnienie to uszkadza nerw wzrokowy. Dzieje się to tak powoli, że może dojść do utraty wzroku, zanim jeszcze zdamy sobie sprawę z problemu.

Jaskra z zamknięciem kątowym
Kąt zamknięcia jaskry, zwany również jaskrą o zamkniętym kącie, występuje, gdy irys wybrzusza się do przodu, aby zawęzić lub zablokować kąt drenażu utworzony przez rogówkę i irys. W rezultacie, płyn nie może krążyć przez oko i ciśnienie wzrasta. Niektóre ludzie wąskie kąty drenażowe, stawiać je przy zwiększonym ryzykiem kąt zamknięcia jaskry.

Kątowe zamknięcie jaskry może zdarzać się nagle (ostra kątowa zamknięcie jaskry) lub stopniowo (chroniczna kątowa zamknięcie jaskry). Ostra jaskra z kątowym zamknięciem jest nagłym przypadkiem medycznym.

Jaskra o normalnym napięciu.
W jaskrze o normalnym napięciu nerw wzrokowy zostaje uszkodzony, nawet jeśli ciśnienie w oku jest w normalnym zakresie. Nikt nie zna dokładnej przyczyny tego stanu rzeczy. Być może masz wrażliwy nerw wzrokowy lub możesz mieć mniej krwi dostarczanej do nerwu wzrokowego. Ten ograniczony przepływ krwi może być spowodowany przez miażdżycę – nagromadzenie się złogów tłuszczu (płytki nazębnej) w tętnicach – lub inne schorzenia utrudniające krążenie.

Jaskra u dzieci
Możliwe, że niemowlęta i dzieci mają jaskrę. Może ona być obecna od urodzenia lub rozwijać się w pierwszych latach życia. Uszkodzenie nerwu wzrokowego może być spowodowane zatorami drenażowymi lub ukrytym stanem chorobowym.

Jaskra pigmentowa
W jaskrze barwnikowej, granulki pigmentu z twojego tęczówki tworzą się w kanałach drenażowych, spowalniając lub blokując płyn wychodzący z twojego oka. Aktywności tak jak jogging czasem mieszają up pigment granulki, deponuje one na trabecularnej siateczce i powoduje przerywaną presję uniesienie.