Dom i ogród

Czego użyć do wykopania korzenia ?

Po wycięciu krzewu, korzenie przyczepione do pnia mogą się same rozpadać przez lata. W międzyczasie mogą one stanąć Ci na drodze, gdy będziesz próbował wymienić krzew lub posadzić coś innego w tym samym miejscu, a niektóre korzenie mogą wysyłać przyssawki, próbując utrzymać krzew przy życiu. Wykopywanie korzeni krzewów oznacza użycie kilku narzędzi, zwłaszcza jeśli krzew był duży.

Duże wykopaliska
Podlewanie gleby przed kopaniem pomaga ją rozluźnić i ułatwić jej usunięcie, ale niektóre korzenie są tak duże i głębokie, że trzeba usunąć znaczną ilość gleby, aby je odsłonić. Nie potrzeba ciężkiego sprzętu, takiego jak koparka do pojedynczego korzenia krzewu, ale solidna łopata z uchwytem o wygodnej dla użytkownika długości zapewnia niezbędną siłę do usuwania brudu. Szukaj łopaty z szeroką wargą na górnych krawędziach, aby móc z łatwością naciskać na nią stopą w dół w celu głębszego kopania. Za pomocą łopaty usuń jak najwięcej zanieczyszczeń z górnej i bocznych krawędzi korzenia.

Precyzyjne kopanie
Gdy korzeń jest odsłonięty, przełączenie na szpadel daje większą kontrolę. Szpadel pozwala wejść tuż obok i nieco pod korzeń, aby usunąć więcej brudu, a po upuszczeniu go prosto w dół może przeciąć mniejsze korzenie boczne. Obróć łopatę tak, aby jej tył był skierowany w stronę korzenia, co pozwoli na wypchnięcie go na zewnątrz podczas przesuwania brudu.

Narzędzia tnące
Szpadel nie może przecinać wszystkich rozmiarów korzeni. Niektóre korzenie powinny być cięte na odcinki w celu łatwiejszego usunięcia lub mogą mieć połączone korzenie, które wymagają cięcia, zanim będzie można wyciągnąć główny korzeń z ziemi. Podczas kopania należy mieć pod ręką siekierę i mocny zestaw nożyc i używać ich do przecinania korzeni. Dzięki temu można uniknąć konieczności wykopywania dużej powierzchni w celu wyrwania wszystkich korzeni bocznych z korzeniem głównym.

System Jack
Gdy korzeń wydaje się zbyt dobrze zakorzeniony, by można go było łatwo usunąć przez kopanie, narzędziem do tego zadania może być podnośnik samochodowy. Ułóż dużą belkę, np. kawałek tarcicy czteroczęściowej, na ziemi nad odsłoniętą częścią korzenia i połącz ją z korzeniem łańcuchem. Umieść podnośnik samochodowy pod belką i zacznij go podnosić. Spowoduje to wyciągnięcie korzenia z ziemi. Ułożenie sklejki pod podnośnikiem zapobiega jej zapadaniu się w ziemię pod ciężarem belki.