Mama i dziecko

5 sposobów na trudne dziecko

Wiedza o tym, jak zdyscyplinować trudne dziecko, nie jest czymś, z czym rodzą się rodzice. Nikt nie uczy tych umiejętności oczekujących rodziców, ani nie jest to coś, co większość rodziców przewiduje, że nie musi wiedzieć, jak to zrobić. A jednak większość rodziców ma za zadanie dyscyplinowanie emocjonalnych dzieci i nie jest trudno czuć się samotnym. Nawet najłatwiejsze dzieci mogą być od czasu do czasu trudne.

Nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do napadu złości lub napadu drgawek, a wiedząc, jak sobie z nimi poradzić i jak je zdyscyplinować, rzadko jest im łatwiej. Bez względu na to, czy Twoje dziecko błaga o cukierki w kasie, odmawia umycia zębów, czy gryzie rodzeństwo, złe zachowanie dziecka jest rzeczą oczywistą.

Dzieci przesuwają granice, aby się ich nauczyć.

Naszym zadaniem jako rodziców jest nauczyć nasze dzieci, gdzie są i jak się w nich zachowywać.

Ale kiedy macie emocjonalne dziecko, często łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić, kiedy każde graniczne pchnięcie może przerodzić się w emocjonalną burzę, która jest wyczerpująca dla każdego z was i grozi wykolejeniem całej dobrej pracy, którą oboje wykonaliście do tej pory. Te emocjonalne walki o władzę mogą być trudne do opanowania w dobry dzień i pozornie niemożliwe w zły dzień. Nie tylko napady złości, złe zachowania wymagają ograniczeń, a wiedza o tym co robić nie jest łatwa.

A jednak to właśnie na tym polu walki mamy największą szansę pomóc naszemu dziecku w budowaniu umiejętności, które są mu potrzebne do regulowania swoich emocji i zachowania.

Oto pięć kluczowych strategii, które pomogą zdyscyplinować i zdegradować zachowania emocjonalne dziecka.

Przejmij i zachowaj kontrolę: Twoje dziecko wymyka się spod kontroli, ale nie możesz sobie na to pozwolić. Bez względu na to, jak bardzo jesteś wyczerpana, jeśli zrezygnujesz z kontroli, wymeldujesz się, poddasz, pokażesz jej, że może użyć tych burz do manipulowania tobą, a to podsyci więcej napadów złości i sprawi, że będzie trudniej się nimi poruszać, a nie ułatwi. Dwa cele napadu to konsekwencje i de-eskalacja. Ona może nie pokazać swoją wrażliwość na ciebie – zamiast zdecydować się na pokazanie gniewu i buntu – ale dostrojenie się do jak poza kontrolą czuje może pomóc znaleźć kontrolę trzeba zarządzać sytuacją, i zachować spójność.
Wyraź empatię, aby dzielić się kontrolą: Napady złości są burzami emocjonalnymi, w których dziecko czuje się pozbawione kontroli i wierz lub nie, przerażone. Dostrojenie się do jej uczuć i nazwanie ich dla niej jest potężne, zarówno dla niej, jak i dla ciebie, gdy uczy się wyartykułować, a nie działać na jej uczucia, a także dla ciebie, gdy pracujesz, aby zachować jak największy spokój. Wiem, że naprawdę chciałeś tego cukierka i jesteś sfrustrowany, że nie możesz go teraz mieć. Wiem, że jesteś zmęczona i nie chcesz teraz wpaść pod prysznic. Nazywanie jej doświadczeniami pomaga jej poczuć się zrozumianą i oferuje jej kontrolę nad doświadczeniem poprzez nazywanie jej doświadczeniem.
Wybieraj i podawaj odpowiednie konsekwencje: Uczucia dziecka mogą nie być pod kontrolą, ale jego zachowanie musi być. Kiedy nasze dzieci łamią ważne zasady, takie jak krzywdzenie ludzi lub odmawianie pewnych rzeczy, które nie podlegają negocjacjom (np. bezpieczeństwo, higiena, uczęszczanie do szkoły), naszym obowiązkiem jest zaszczepienie konsekwencji, aby powstrzymać je przed powtórzeniem tego zachowania. Wybór odpowiednich konsekwencji pod presją nie jest łatwy, a posiadanie pewnych konsekwencji, które mogą pomóc w pracy dla rodziny. Wiedz z wyprzedzeniem, co się sprawdza – czas wolny, zasiadki, deser, przywileje związane z ekranem – i pracuj, aby się ich trzymać.
Jeśli krzyczysz, zrób to z miłością: Jeśli zachowanie spokoju wydaje ci się niemożliwe, a ty czujesz, że mimo najlepszych starań o zachowanie spokoju, podnosisz swój temperament i głos, upewnij się, że kontrolujesz to, co mówisz. Wołanie imion, etykietowanie czy oskarżanie nie jest produktywne, a podczas gniewu może szybko przerodzić się w bolesne, a nawet obraźliwe słowa, które według nauki mogą zaszkodzić dziecku przez wiele lat.
Staraj się skupić na swoich uczuciach: Zbytnio zależy mi na tobie i twojej siostrze, by pozwolić ci skrzywdzić siebie nawzajem. Zbytnio cię kocham, by pozwolić ci skrzywdzić siebie, nie dbając o zęby. Twoje wybory naprawdę mnie zdenerwowały i jestem zły. Oznaczanie swoich uczuć pomaga dziecku zrozumieć twoje doświadczenia, a co ważne, daje ci ujście do kontroli. Przekazywanie dziecku miłości, nawet z podniesionym głosem, pomoże przekierować negatywne emocje na pozytywne, co pomoże wam obu.

Bądźcie konsekwentni: Jednym z najsilniejszych wzmocnień zachowań jest okresowe nagradzanie. Intermitentne wzmocnienie (technicznie nazywane „zmiennym interwałem pozytywnego wzmocnienia”) jest silnym behawioralnym motywem, który jest trudny do cofnięcia. Pomyśl o automatach do gry, loterii, itp. Obietnica potencjalnej nagrody okazała się być potężnym wzmacniaczem, szczególnie, gdy do tego dojdzie. Krzyczeć aż do momentu, w którym staniesz na swojej drodze, to niestety wiadomość, której uczymy, gdy trzymamy się mocno, ale potem poddajemy się w końcu. Jak trudne może być zachowanie spójności, sztuczka polega na tym, aby wybrać konsekwencję, z którą można żyć i którą można wykonać.
Rodzicielstwo i dyscyplinowanie, emocjonalne dziecko nie jest łatwe. Wiemy, że musimy wyznaczyć granice, ale nie chcemy skrzywdzić naszego dziecka. Skupienie się na empatii przy ustalaniu limitów może pomóc w osiągnięciu równowagi, której szukasz.